Özel Gürlife Hospital “Sağlıklı Yaşam Panelleri” kapsamında, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ev sahipliğinde, 03.03.2020 tarihinde; Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Erdoğan tarafından “Erişkin Bağışıklama ve Corona Virüs” konulu seminer gerçekleştirildi.

Tepebaşı Belediyesi çalışanlarının katılımlarıyla, gündemde merak uyandıran Corona Virüs konusuna ilgi yoğundu.

Uzman Dr.Tuğba Erdoğan katılımcıların sorularını şu şekilde yanıtladı.

“Son günlerde gündemde olan Corona Virüs insanlarda paniğe yol açtı. Herkes korku ve telaş içerisinde. Corona (Korona) virüsü, Bizim bildiğimiz her yıl mevsimsel grip döneminde karşımıza çıkan daha çok hayvanlarda hastalık yapan, virüs özellik değiştirdiğinde hayvanlardan insanlara, insanlardan imsanlara bulaş niteliği kazanabilen bir mikroorganizmadır. Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Daha ciddi vakalarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm görülebilir. Enfekte olan kişilerle yakın temastan kaçınmak, el hijyenine dikkat etmek, hastaysak evde istırahat etmek veya maske kullanarak toplum içine çıkmak korunma yöntemleridir. Doğru korunma yöntemleri ve güçlü bir bağışıklık sistemiyle sadece Corona Virüs değil her türlü virüse karşı korunma etkimizi artırır ve hastalanma ihtimalimizi ciddi oranda düşürür.” diyerek dinleyicilerin içini rahatlattı.

Erişkin Bağışıklama içinse aşının önemini vurgulayan Uzman Dr. Tuğba Erdoğan, güçlü bağışıklık sistemleri için her yaşta korunma yöntemlerinin uygulanması gerektiğini belirtti. Aşılama hakkında doğru bilinen en büyük yanlışın sadece çocukluk çağında aşı yapılır bilgisinin olduğunu belirterek; başta bağışıklık sistemini zayıflatan kronik hastalığı olanlar olmak üzere herkesin aşı yaptırması gerektiğini dile getirdi.

 

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2019
Eskişehir Web Tasarım
Eskişehir Web Tasarım