Özel Gürlife Hospital Sağlıklı Yaşam Panelleri Kapsamında “Karın Duvarı Fıtıkları” Semineri ile Gerçekleştirildi. 

Özel Gurlife Hospital “Halk Sağlığı- Sağlıklı Yaşam Panellleri” kapsamında Eskişehir Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş. ev sahipliğinde, 31.01.2020 tarihinde; Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yaşar Keskin tarafından ‘Karın Duvarı Fıtıkları’ konulu seminer gerçekleştirildi. 

KARIN DUVARI FITIKLARI

Op. Dr. Yaşar Keskin konuşmasına “Karın duvarı fıtıkları, karın duvarındaki zayıf bir noktadan karın içi organlarının karın duvarı dışına çıkmasıdır.” tanımlamasıyla başladı. Bu fıtıkların çıkış sebeplerini de karın duvarındaki kasların zayıflaması ile karın içi basınç artışı olarak ifade etti. Ağır kaldırmak, fiziksel güç gerektiren işler, gebelikler, obezite, kronik öksürük ve kronik kabızlıkların karın içi basıncı arttırarak fıtıklara sebep olduğunu da sözlerine ekledi.

EN SIK GÖRÜLEN FITIKLAR KASIK FITIKLARIDIR

Kasık bölgesinde gelişen fıtıkların, tüm fıtıkların  % 75 ini oluşturduğunu belirten Op. Dr. Yaşar Keskin “İnguinal herniler (kasık fıtıkları) erkeklerde kadınlardan 9 kat daha fazla görülür. Femoral herniler(kasık altı fıtıkları) kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülür.” bilgisini de sözlerine ekledi.

KASIK BÖLGESİ FITIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

“Kasık bölgesi fıtıklarının tedavisi cerrahidir.  Temel olarak 2 çeşit fıtık ameliyatı vardır. Bunlar: açık cerrahi veya laparoskopik cerrahidir. Yamalı ve yamasız fıtık tamiri yapılabilir.”   İfadesiyle fıtık cerrahisini açıklayan Op. Dr. Yaşar Keskin. laparoskopik yamalı onarımlarda ve açık yamalı onarımlarda nüks oranının sadece % 1-2 olduğunu da sözlerine ekledi. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir genel cerrahi uzmanına başvurulması, gerekli muayene ve tetkiklerin yaptırılması uyarısında bulunan Op. Dr. Yaşar Keskin, sunum bitiminde katılımcı sorularını yanıtladı.

Özel Gurlife Hospital “Hayat sağlıkla güzel” sloganıyla bir etkinliğe daha imza attı.

 

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2019
Eskişehir Web Tasarım
Eskişehir Web Tasarım