Özel Gürlife Hospital Sağlıklı Yaşam Panelleri  “Varis ve Tedavileri” Semineri ile Devam Ediyor. 

Özel Gurlife Hospital “Halk Sağlığı- Sağlıklı Yaşam Panellleri” kapsamında Eskişehir Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş. ev sahipliğinde, 28.01.2020 tarihinde; Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Muharrem Şenel tarafından ‘ Varis ve Tedavileri’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Op. Dr. Muharrem Şenel konuşmasına toplumumuzda %20-40 arası oranda bacaklarda varis görüldüğünü belirterek başladı. ‘Bacaklarda varis oluşumunun en önemli nedeninin, toplardamarlar içinde var olan, görevi kalbe dönmekte olan kirli kanın (yerçekimi etkisinden dolayı) geri kaçmasını engellemek olan kapakçıkların bozulması, içindeki kanı geri kaçırması ve bunun sonucunda toplardamarlar içinde basıncın artıp yüzeysel damarların belirgin hale gelmesi olduğunu sözlerine ekledi. Daha sonra, varis türlerine de değinen Op. Dr. Muharrem Şenel varisli hastaların genellikle yakındıkları konulara da açıklık getirdi.

Varislerde Teşhis ve Tedavi

Op. Dr. Muharrem Şenel konuşmasının devamında, venöz yetmezliklere tanı koymada venöz doppler ultrasonunun önemli olduğunu vurguladı. Varis polikliniğinde yapılan varislerin iğne tedavisi (skleroterapi), köpükle iğne tedavisi, cilt lazeri ve radyofrekans thermokoagulasyon gibi ameliyatsız tedavilere değindikten sonra venöz yetmezlikte modern yöntemleri de katılımcılara detaylı bir şekilde açıkladı. Son olarak klasik varis ameliyatları hakkında da bilgilendirme yaptıktan sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.

Özel Gürlife Hospital’ın kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirdiği seminerlerden bir tanesi daha tamamlandı.

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2019
Eskişehir Web Tasarım
Eskişehir Web Tasarım