Özel Gürlife Hospital Sağlıklı Yaşam Panelleri “Bel ve Boyun Fıtıkları Hakkında Güncel Yaklaşımlar” Semineri ile Devam Ediyor. 

Özel Gurlife Hospital “Halk Sağlığı- Sağlıklı Yaşam Panellleri” kapsamında Eskişehir Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş. ev sahipliğinde, 15.01.2020 tarihinde; Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Baloğlu tarafından ‘ Bel ve Boyun Fıtıklarında Güncel Yaklaşımlar’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Op. Dr. Murat Baloğlu konuşmasına günümüzde bir çok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir durum olan fıtıkların nasıl oluştuğu ve ne tür belirtiler verdiği hakkında bilgi vererek başlayan uzman doktor; ‘ Bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurların arasındaki bağların yırtılması sonucunda başlıyor ve bel ağrısı hissediyorsunuz. Omurlar kendi kendilerini tedavi edebildiği için bu evrede dikkat edilirse omurlar bir süre sonra kendilerini tedavi edebilir. Ancak bel ağrısının yerini bacak ağrısı almış ve güç kaybı olan hastaların mutlaka bir beyin sinir cerrahına gitmeleri gerekmektedir.’ ifadesini kullanarak katılımcıları bu ağrıların düzeyi hakkında bilgilendirdi.

Bel ve Boyun Fıtıklarında Ameliyat Dışı Tedaviler

Op. Dr. Murat Baloğlu konuşmasının devamında toplumumuzda %20 gibi yüksek bir oranda bel ya da boyun fıtığına rastlandığını ancak bu hastaların az bir kısmında cerrahi yöntem uygulandığını belirtti. Op. Dr. Murat Dr. Baloğlu: ‘Güç kaybı olmayan, bel ve boyun ağrısı olan hastalarda disk ne kadar büyük olursa olsun ‘transforaminal steroid enjeksiyonu’ denilen ve ameliyathanede gerçekleştirilen bir yöntemle ağrı kontrol altına alınarak diskin kendi kendine iyileşmesi sağlanıyor. Böylelikle hastaların ağrısı azalıyor ve günlük hayatlarına devam edebiliyorlar.’ açıklamasında bulundu. Bu uygulamayı ilk olarak kendi bel fıtığı rahatsızlığında denediklerini ifade eden Op. Dr. Murat Baloğlu, kendisinde olumlu sonuçlar alınca hastalarında da uygulamaya başladığını ve hastalarından olumlu gerid dönüşler aldığını ifade etti.  

Bel ve Boyun Fıtıklarından Korunma Yolları

Dr. Baloğlu konuşmasının sonunda fıtıklardan korunmanın yollarına değinirken asıl önemli olanın, kişinin kendi vücudunu dinlemesi gerektiği olduğunu ve ağrı hissi yaratabilecek zorlayıcı hareketlerden kaçınmanın bel ve boyun sağlığını korumada altın standart olduğunu belirtti. Özellikle vücut anatomisine ters, zorlayacak çapraz hareketlerin bel için sorun yaratabileceğini ifade  etti.

Özel Gürlife Hospital ‘ Halk Sağlığı İçin Sağlıklı Yaşam Panelleri’ adıyla yaptığı ve bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirdiği seminerden bir tanesini daha, katılımcı kurumun memnuniyetlerini dile getirmesi sonucunda başarı ile tamamladı.

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2019
Eskişehir Web Tasarım
Eskişehir Web Tasarım