Özel Gürlife Hospital Sağlıklı Yaşam Panelleri Kapsamında “Bel ve Boyun Fıtıkları Hakkında Güncel Yaklaşımlar” Seminerini Gerçekleştirdi. 

Anadolu Cam Sanayi- Şişecam ev sahipliğinde 24.12.2019 tarihinde, Özel Gürlife Hospital Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Baloğlu tarafından, Halk Sağlığı – Sağlıklı Yaşam Panelleri kapsamında   ‘Bel ve Boyun Fıtıklarında Güncel Yaklaşımlar’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Özel Gürlife Hospital doktorlarından Prof. Dr. Metin Ant Atasoy’un da katıldığı seminerde,  Dr. Baloğlu Özel Gürlife Hospital’ın Eskişehir’de bir beyin cerrahi merkezi olarak hizmet verdiğini ifade etti. Seminere günümüzde bir çok kişinin sıklıkla karşılaştığı bir durum olan fıtıkların nasıl oluştuğu ve ne şekilde belirtiler verdiği hakkında bilgi vererek başlayan uzman doktor; ‘ Bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurların arasındaki diskin yırtılması sonucunda sinirlerin sıkışması ile oluşur.’ ifadesini kullanarak katılımcıları bu ağrıların düzeyi hakkında bilgilendirdi.

Bel ve Boyun Fıtıklarında Ameliyat Dışı Tedaviler

Özellikle bel fıtıklarında sadece bel bölgesinde yaşanan ağrıların hemen ameliyat edilmemesi gerektiğini öneren Dr. Baloğlu, ‘ Eğer ağrı ile birlikte bacağınızda güç kaybınız varsa bu durumda ameliyat yapılması söz konusu olacaktır.’  ifadesini kullandı.

Dr. Baloğlu konuşmasının devamında toplumumuzda %20 gibi yüksek bir oranda bel ya da boyun fıtığına rastlandığını ancak bu hastaların az bir kısmında cerrahi yöntem uygulandığını belirtti. Dr. Baloğlu: ‘Güç kaybı olmayan, bel ve boyun ağrısı olan hastalarda disk ne kadar büyük olursa olsun ‘transforaminal steroid enjeksiyonu’ denilen ve ameliyathanede gerçekleştirilen bir yöntemle ağrı kontrol altına alınarak diskin kendi kendine iyileşmesi sağlanıyor. Böylelikle hastaların ağrısı azalıyor ve günlük hayatlarına devam edebiliyorlar.’ açıklamasında bulundu.

Bel ve Boyun Fıtıklarından Korunma Yolları

Dr. Baloğlu konuşmasının sonunda fıtıklardan korunmanın yollarına değinirken asıl önemli olanın, kişinin kendi vücudunu dinlemesi gerektiği olduğunu ve ağrı hissi yaratabilecek zorlayıcı hareketlerden kaçınmanın bel ve boyun sağlığını korumada altın standart olduğunu belirtti.

Dr. Baloğlu konuşmasını bitirirken Özel Gürlife Hospital’ın Eskişehir’de bir beyin cerrahi merkezi gibi hizmet verdiğini de sözlerine ekledi.

Özel Gürlife Hospital ‘ Halk Sağlığı İçin Sağlıklı Yaşam Panelleri’ adıyla yaptığı ve bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirdiği seminerden bir tanesini daha, katılımcı kurumun memnuniyetlerini dile getirmesi sonucunda başarı ile tamamladı.

Paylaş

Tüm hakları saklıdır. © 2019
Eskişehir Web Tasarım
Eskişehir Web Tasarım